PulseAudio - jak na více zvukových karet

Taky zápasíte s více zvukovými kartami v počítači? Dnešní moderní stroje mají více zvukových karet, i když se vám zdá, že mají pouze jednu. Stačí, když máte HDMI. Vám se jeví jako výstup grafické karty, ale ve skutečnosti je to taky zvukový výstup - jinak by například z vašeho notebooku nešel zvuk do televizoru. Pokud máte webovou kameru s mikrofonem, je to další zvuková karta. Kromě výchozí zvukové karty, která vám přehrává všechny zvuky, tedy máte v počítači další dvě zvukovky.

Často se stává, že systém Linux špatně detekuje výchozí zvukovou kartu. U mě například nastavil jako výchozí HDMI výstup. To bylo nemilé, protože veškerý zvukový výstup šel do HDMI a ne do reproduktorů. Pro člověka, který je odkázán na odečítač obrazovky, je to velice nepříjemná vlastnost. Pak je nutné nastavit výchozí zvukovou kartu - jak pro výstup, tak pro vstup mikrofonu.

Na nastavení můžete použít grafické programy jako například pavucontrol ze stejnojmenného balíku. V něm se dá krásně nastavit, která karta co dělá. Jenže to má malý háček. Jakmile vypnete počítač, systém zapomene, která zvukova je výchozí pro přehrávání a která pro nahrávání a opět může nastavit jako výchozí zvukovku pro přehrávání HDMI výstup. A jste zase tam, kde jste byli na začátku.

Naštěstí tu je balík pulseaudio-utils, který obsahuje různé utility na příkazový řádek. Jednou z nich je pacmd.

Příkazem

pacmd list-cards

zjístíte, jaké karty máte v počítači. Pro každou kartu je určující hodnota, kterou najdete na řádku „index“ - ten udává pořadí karty. Počítá se od nuly, nikoli od jedničky. Ten index vám ovšem nic neřekne, o kterou zvukovku se jedná. Hledejte tedy ještě řádek „alsa.card_name“. Každá zvukovka má svůj jedinečný název. Ovšem ten nemusí být nutně stejný, jaký vidíte ve správci zařízení ve Windows. Třeba zvukovky Realtek můžete v Linuxu vidět pod názvem „HDA Intel PCH“, HDMI výstup od firmy AMD může zase nést jméno „HDA ATI HDMI“. Webová kamera Logitech Webcam C170 je vidět kupodivu pod názvem - „Webcam C170“. Tak je tomu na mém stroji. Na vašem počítači nebo notebooku se můžou zvukovky zobrazovat jinak.

Dalšími důležitými řádky jsou ty, které udávají, jaké schopnosti má vaše zařízení v sekci „Profiles“ u každé zvukové karty. Když třeba u webové kamery vidíte „input:analog-mono“, znamená to, že karta umí zaznamenávat monofonní zvuk. Naopak „output:analog-stereo“ znamená, že zvukovka umí přehrávat stereofonní zvuk. Pokud u zvukovky vidíte „output:analog-stereo+input:analog-stereo“, umí zvukovka přehrávat i nahrávat stereofonní zvuk. Parametr „off“ znamená, že je zařízení vypnuto. Tyto schopnosti karet si dobře opište nebo zapamatujte, budete je potřebovat.

Na mém stroji tedy „“