Mozilla Thunderbird

Thunderbird

Co je Thunderbird

Thunderbird (vyslovujte jako „tandrbérd“) je multiplatformní poštovní program, původně vyvíjený nadací Mozilla (Mozilla Foundation). Dříve proto nesl název Mozilla Thunderbird. Dnes je tento klient vyvíjený komunitou, označení firmy Mozilla tedy zmizelo. Firma Mozilla Foundation ovšem vývojářům poskytuje zázemí. Stáhnout si jej můžete například ze serveru české komunity Mozilla.

Co Thunderbird umí

V základním nastavení toho umí Thunderbird poměrně hodně - prakticky vše, co normální uživatel požaduje od poštovního klienta:

Thunderbird toho samozřejmě umí daleko víc, výše je pouze výpis základních schopností, které by měl zvládat každý dobrý poštovní klient. Za další funkce můžu zmínit třeba čtení takzvaných kanálů neboli feedů, zkráceně RSS.

Přístupnost

Thunderbird je nejenom dobrým poštovním klientem, je také velmi dobře přístupný pro odečítače obrazovky. Třeba s odečítačem NVDA se v Thunderbirdu velice dobře pracuje. Protože sám jsem uživatelem odečítače obrazovky NVDA, bude vše, co na těchto stránkách o Thunderbirdu a odečítači obrazovky napíšu, souviset právě s tímto odečítačem. Ovšem můj text není určen jenom zrakově postiženým, mnoho užitečného si z něj jistě odnesou i vidící uživatelé.

Jak jsem napsal výše, je Thunderbird multiplatformní. To znamená, že běží ve více operačních systémech. Podporovány jsou operační systémy Windows, Linux a Mac OS. Přístupnost Thunderbirdu je na velmi dobré úrovni v Linuxu a ve Windows. Přístupnost v Mac OS nemám vyzkoušenou.

Jak je psána tahle příručka.

O thunderbirdu budu psát hlavně pro nevidomé a výhradně v souvislosti s odečítačem obrazovky NVDA. Tam, kde je to vhodné, zmíním taky klávesové zkratky. Ty výrazně urychlují práci s poštou. S pomocí klávesnice je práce s poštou daleko efektivnější než při práci na webovém rozhraní výhradně s pomocí myši. Přehled klávesových zkratek najdete na stránce podpory.

Vše bude psáno pokud možno v kratších stránkách. Třeba každá karta bude popsána na zvláštní stránce. Pokud karta bude členěna do více záložek, bude každé záložce věnována vlastní kapitola a tedy i vlastní stránka. S kratšími texty na webových stránkách se podle mých zkušeností pracuje lépe: rychleji se načtou do prohlížečů a dá se na nich rychleji orientovat.

Nepíšu vlastně seriál jeden, ale hned dva:

Vycházím ze zkušenosti, že je nejlepší aplikaci nejprve správně nastavit, a teprve poté ji začít používat. Jakoukoli aplikaci nejlépe poznáte při jejím nastavování. Poznáte tak leckdy i slabé stránky aplikace dřív, než ji začnete naplno používat.

Následující stránky tedy budou o Thunderbirdu. Začínám je psát dvacátého pátého května 2020, kdy je aktuální Thunderbird verze 68. Už se ale objevila vývojová verze Thunderbirdu 76, která přinese mnoho změn. Proto začínám s vývojovou verzí, která už je prakticky hotová. Plynule pak přejdu na verzi finální, jakmile bude vydána. Průběžně bude jistě docházet k aktualizacím a úpravám. Může tedy dojít ke změnám v chování Thunderbirdu. Pokud narazíte na změny proti textu na mých stránkách, upozorněte mě na ně na můj mail. Když odklepnete odkaz na této stránce, otevře se nová zpráva a v ní bude vypsána jak adresa, tak předmět. Můžete tedy rovnou začít psát do těla e-mailu.

Popisovat budu výhradně verzi pro Windows. Bohužel je to systém, který používá nejvíce lidí. V Linuxu se některé věci můžou jmenovat mírně odlišně, případně vypadají mírně jinak nebo jsou umístěny jinde. Ale mám zkušenost, že uživatelé Linuxu se s menšími odlišnostmi vypořádají daleko snadněji než uživatelé Windows. Těm mnohdy stačí jinak vypadající dialogové okno a už jsou z toho zmatení, i když se třeba jen přehodí pořadí tlačítek nebo když se použije jiná barvička.

Ovšem dost už bylo úvodu, ponořme se do nastavení Thunderbirdu.

Stanislav Plachý

oddělovač