NVDA.

Kapitola první.

Něco málo o odečítači NVDA.

NVDA je zkratka z anglického názvu Non Visual Desktop Access. Česky se to dá přeložit jako přístup k ploše bez zraku. Slovem „desktop“ neboli plocha je ovšem v angličtině označován každý operační systém, který disponuje grafickým uživatelským rozhraním a pracovní plochou. Do této kategorie patří i systémy Windows od Microsoftu.

NVDA je anglicky označován jako screen-reader, česky odečítač nebo taky čtečka obrazovky. Slouží tedy primárně nevidomým uživatelům. Užitečný ale může být taky těžce zrakově postiženým, kteří doposud spoléhají na zvětšení a používají hlasovou podporu k šetření svého zraku.

NVDA je svobodným softwarem, šířeným pod svobodnou licencí GNU/GPL verze 2. To znamená, že je dostupný zdarma pro všechny uživatele. Ovšem doplňky a ovladače pro hlasové syntézy a braillské zobrazovače už můžou být placené, jsou vyvíjené komerčními firmami.

Odečítač NVDA si získal velkou popularitu po celém světě. Není to jen proto, že je dostupný zdarma, ale taky díky možnosti provozování přenosné (anglicky portable) verze, takže je možné NVDA spustit na počítačích, na kterých žádný odečítač obrazovky není nainstalovaný. To se týká hlavně dnes už zastaralých systémů Windows 7 a 8. Od Windows 10 už systémy od Microsoftu obsahují odečítač obrazovky, který je ve světě znám jako Narrator, do češtiny to bylo přeloženo jako Předčítání. Ale tento odečítač aspoň zatím nedosahuje kvalit NVDA. K popularitě přispívá taky překlad do řady jazyků, mezi nimiž nechybí ani čeština.

NVDA nedosahuje kvalit odečítače Jaws, který je vyvíjen velkým týmem vývojářů a používá hodně pokročilé techniky, aby se dostal k textům, které jsou zobrazeny na monitorech počítačů. Tyhle pokročilé techniky NVDA nevyužívá kvůli zachování možnosti přenášení.

Možnost využití doplňků je velmi silnou stránkou NVDA. Díky tomu můžou nezávislí vývojáři značně rozšířit funkčnost tohoto odečítače. Některé doplňky se za poslední roky postupně staly natolik populárními, že se staly nedílnou součástí NVDA.

Je podporováno několik platforem pro hlasové syntézy. Nejstarší jsou hlasová rozhraní od Microsoftu, takzvané Speech API, zkráceně SAPI verze 4 a 5. Součástí NVDA je taky eSpeak, který používá vlastní ovladač. Podporované jsou taky hlasy OneCore, používané Microsoftem ve Windows od verze 10. V neposlední řadě je možno do NVDA nainstalovat další externí hlasy jako třeba hlasy Vocalizer (Zuzana či Iveta) nebo Acapela (pro češtinu tu je k dispozici Eliška.

S hlasy se pojí taky rychlost odezvy NVDA, která je na výborné úrovni. Nejrychleji odpovídá NVDA na příkazy uživatele při použití eSpeaku, nejpomaleji při použití Elišky od Acapely. Obecně je ale rychlost odezvy NVDA velice dobrá. Rozhodně lepší, než například u dnes už neprodávaného českého odečítače WinMonitor nebo Předčítání.

V neposlední řadě je nutno zmínit, že NVDA dobře ozvučuje aplikace z řad svobodného softwaru. Příkladem může být LibreOffice, OpenOffice, Firefox, Thunderbird a mnoho dalších. S tím mají komerční odečítače obrazovky problém. Své funkce váží na konkrétní verze aplikací. Často tedy stačí, aby vyšla například nová verze Firefoxu, a například Jaws v té nové verzi může číst špatně nebo může číst taky jenom nabídky. Uživatelé komerčních odečítačů obrazovky jsou tedy často nuceni buď se smířit s omezením funkčnosti svého odečítače, nebo musí používat zastaralé verze aplikací. Když použijete NVDA, můžete bez problémů používat nejnovější aplikace ze světa svobodného softwaru.

NVDA má také nevýhody:

Nevýhod není moc. Můžou převážit, když musíte počítač využívat v práci. To znamená hlavně využívání aplikací z balíku Microsoft Office a některých graficky náročnějších aplikací. Tady už NVDA jako odečítač nestačí, stejně jako v řadě případů nestačí jiné odečítače obrazovky jako například starý WinMonitor.

oddělovač

Pro tentokrát je to všechno. Příště se podíváme na to, jak se NVDA instaluje a co se objeví při jeho prvním spuštění.

Stanislav Plachý

oddělovač