NVDA.

Kapitola šestá

Práce s textem.

V předešlých dvou kapitolách jsme si ukázali, jak můžeme ovládat NVDA a taky jak si s jeho pomocí přečteme některé důležité informace. V této kapitole se podíváme na to, jak může NVDA pomoci při práci s textem.

Základy práce s textem byste měli ovládat všichni, proto jen stručně ke zkratkám: šipky pohybují kurzorem o znak vlevo nebo vpravo, případně o řádek nahoru nebo dolů. Ctrl + šipky vpravo a vlevo posouvají kurzor o slovo vpřed nebo vzad. Vždycky platí, že kurzor se posune před právě vyslovené písmeno nebo slovo. Klávesa Delete smaže právě vyslovený znak, klávesa Backspace smaže znak, který je před tím, který byl právě vysloven. S klávesou Ctrl pak tyto dvě klávesy mažou následující nebo předchozí slovo. Klávesa Home posune kurzor na začátek řádku, klávesa End naopak posune kurzor na konec řádku. Ctrl + Home posune kurzor na začátek dokumentu, Ctrl + End na konec dokumentu.

Výběr textu pro pozdější operace se provádí se stisknutou klávesou Shift, zkratky pro pohyb v textu zůstávají. Shift + šipka vpravo nebo vlevo vybírá znak vpravo nebo vlevo od kurzoru. Ctrl + šipka vpravo či vlevo vybírá slovo vpravo nebo vlevo od kurzoru. Shift + šipka nahoru vybírá text od kurzoru po začátek řádku a na předcházejícím řádku od kurzoru po konec řádku. Shift + šipka dolů vybere text od kurzoru do konce řádku a na dalším řádku od začátku řádku po kurzor. Tyhle dvě zkratky ale nejsou moc praktické. Používám je jen tehdy, když stojím kurzorem na začátku řádku. Shift + Home vybere text od kurzoru po začátek řádku, Shift + End zase vybere text od kurzoru do konce řádku.

Tolik tedy o základech pohybu v textu. Různé editory jako například Word k těmto základním zkratkám přidávají ještě zkratky další, těmi se ale nebudeme zabývat a přejdeme k tomu, co nám poskytuje NVDA.

NVDA a práce s textem.

Pohyb v textu zvládáte, i když předchozí malé opakování snad neuškodilo. Nyní se podíváme na to, s čím nám může pomoci NVDA.

NVDA a tabulky.

Pro pohyb v tabulkách použijete například v Excelu standardně šipky, kurzor se bude posouvat po jednotlivých buňkách. Na webových stránkách už je to horší, tam si musíte pomoci zkratkami NVDA. Pohyb je stejný jako v tabulkovém editoru, jen k šipkám stisknete klávesy Ctrl a Alt. Tento seznam klávesových zkratek je záměrně dán do tabulky, můžete si tedy vyzkoušet, jak se v takové tabulce můžete pohybovat.

Zkratky pro pohyb v tabulkách na webu.
Ctrl + Alt + šipka vlevo Posun na buňku o sloupec vlevo
Ctrl + Alt + šipka vpravo Posun na buňku o sloupec vpravo
Ctrl + Alt + šipka nahoru   Posun na buňku na předchozím řádku ve stejném sloupci
Ctrl + Alt + šipka dolů Posun na buňku na dalším řádku ve stejném sloupci
Práce se schránkou

Práci se schránkou byste měli všichni znát, takže jen stručně pár klávesových zkratek:

Tyto zkratky byste měli znát. S odečítači bohužel nefungují vždy přesně. Řada lidí proto používá pro práci se schránkou kontextovou nabídku. NVDA má na práci se schránkou taky svoje zkratky, které fungují spolehlivě:

Poznámka: Kopírování pomocí zkratek NVDA má jednu obrovskou výhodu. Kopíruje se vždy prostý text. Když takový text vložíte třeba do wordovského dokumentu, přizpůsobí se formátování odstavce, ve kterém zrovna stojí kurzor. Naopak když kopírujete pomocí klasických zkratek nebo pomocí kontextové nabídky, zkopírují se do schránky taky informace o formátování. Například chcete zkopírovat z webového článku nějakou informaci. Kopírujete do Wordu, kde máte nastaveno písmo Arial velikosti 14 bodů, bílé pozadí a černý text. Na webu je ale písmo Times New Roman velikosti 10 bodů, pozadí je černé a text bílý. Když takový text vložíte do wordovského dokumentu, může se stát, že se převezme formátování z té webové stránky. Takže najednou máte v krásně zformátovaném dokumentu úsek textu psaný jiným písmem a jinou barvou a s jinou barvou pozadí. Proto je lepší využívat na kopírování textu zkratky NVDA.

oddělovač

To je dnes všechno. Příště si popíšeme základy pohybu na webových stránkách.

Stanislav Plachý

 

oddělovač

Základy 2 07 - Práce na internetových stránkách.