NVDA.

Kapitola desátá.

Příklady.

Přihlášení do Knihovny digitálních dokumentů.

Začínáme tím nejjednodušším, na co můžete narazit - přihlášením do Knihovny digitálních dokumentů neboli KDD, odkud si můžete stahovat knížky v elektronické podobě.

  1. Otevřete stránku https://www.kdd.cz.
  2. Kurzor rovnou skočí do editačního pole „Jméno“. NVDA by se měl automaticky přepnout do formulářového režimu - tedy do režimu, který umožňuje vyplňování formulářů. Do tohoto políčka napište své uživatelské jméno, které jste si vytvořili při registraci do KDD.
  3. Tabulátorem přeskočte do editačního pole „Heslo“. Sem napište heslo, které jste si vytvořili při registraci.
  4. Dalším stiskem tabulátoru přeskočte na tlačítko „Přihlásit“ a odentrujte. Pokud je všechno v pořádku, načte se nová stránka s informacemi o stavu vašeho účtu, ze které už se můžete dostat dál ke stahování knížek.

Přihlášení do Knihovny digitálních dokumentů je opravdu velice jednoduché, jednodušší to snad ani být nemůže. Trošku složitější je přihlášení do systému Biblio Knihovny a tiskárny pro nevidomé (KTN).

Přihlášení do systému Biblio.

Jak jsem uvedl výše, přihlášení do systému Biblio je trošičku složitější, ale většina z vás by to měla zvládnout. Podívejme se tedy na to, co vás čeká.

  1. Otevřete stránku https://biblio.oui.technology
  2. Kurzor se ocitne na nadpisu první úrovně „Katalog“.
  3. Přesuňte se na začátek stránky a pak jednou stiskněte tabulátor. Kurzor by měl být na tlačítku „Přihlásit“.
  4. Tlačítko odentrujte.
  5. Otevře se nová stránka a kurzor se ocitne v editačním poli „Vaše e-mailová adresa:“. Sem napište adresu, se kterou jste se do systému zaregistrovali.
  6. Tabulátorem přeskočte do editačního pole „Heslo:“. Sem napište heslo, které jste si vytvořili při registraci.
  7. Tabulátorem přeskočte na tlačítko „Přihlásit“ a to stiskněte. Načte se opět úvodní stránka katalogu a můžete stahovat knížky nebo číst tisk.

Toto přihlášení popisuji pro případ, kdybyste neměli v záložkách přihlašovací stránku https://biblio.oui.technology/biblio/catalog?command=login.

Odhlášení ze systému Biblio.

  1. V katalogu přejděte na začátek stránky. Pak jednou stiskněte tabulátor. Kurzor skočí na prvek s vaší e-mailovou adresou, který NVDA hlásí jako „priklad@seznam.cz kliknutelné Akce uživatele tlačítko nabídky sbaleno podnabídka kliknutelné“. Místo priklad@seznam.cz si dosaďte svou e-mailovou adresu.
  2. To tlačítko s vaší e-mailovou adresou odentrujte. Vysune se z něj menu a NVDA se přepne do formulářového režimu.
  3. Šipkou dolů najeďte na příkaz „Odhlásit“ a odentrujte. Načte se nová stránka a server vás odhlásí.

Odhlášení taky není moc těžké, stačí jenom vědět, jak na to.

Přepnutí z katalogu Biblio na Camelot.

Na webu https://biblio.oui.technology není jenom katalog KTN, odkud můžete knihy stahovat a objednávat si jejich vypůjčení. Je tam taky systém Camelot, který vám umožní čtení tisku. Ukážeme si, jak se k tomu tisku dostat.

  1. Přihlaste se do systému Biblio.
  2. Vyvolejte si seznam odkazů stiskem zkratky NVDA + mezerník.
  3. V seznamu odkazů stiskněte klávesu Home, abyste se dostali na začátek seznamu.
  4. Stiskněte písmeno C jako Cyril. Kurzor skočí na odkaz Camelot.
  5. Stiskněte Enter. Jeho prvním stisknutím se rozvine nabídka tiskovin.
  6. Stiskem NVDA + mezerník přepněte NVDA do formulářového režimu.
  7. Šipkou dolů najděte titul, který chcete číst a odentrujte.
  8. Načte se stránka s obsahem aktuálního čísla. Na ní se pohybujte standardním způsobem. Kurzor se ocitne na nadpisu vámi vybraného titulu.

Alternativou, která se možná některým z vás bude líbit víc, je druhé odentrování odkazu Camelot, když se jeho prvním odentrováním rozbalí seznam titulů. V takovém případě se načte stránka, na které jsou vypsané tituly, které můžete číst. Tahle možnost se mi líbí víc.

Samozřejmě nejjednodušší je, když si uložíte do záložek adresu Camelotu - https://biblio.oui.technology/camelot.

Čtení tisku na Camelotu.

Když otevřete stránku nějakého titulu, je kurzor na jeho nadpisu. Pod ním je napsáno, ze kterého dne je poslední číslo. Pod ním jsou tři záložky: Články, Rubriky a Jiná vydání. Když na tyhle záložky skočíte z nadpisu titulu tabulátorem, přepne se NVDA do formulářového režimu a můžete ty záložky přepínat šipkami vpravo a vlevo. Odentrováním dojde k načtení příslušné záložky. Když si tu záložku budete chtít číst, musíte NVDA přepnout zpět do prohlížecího režimu, což uděláte zkratkou NVDA + mezerník. V manuálu NVDA se sice píše, že z formulářového režimu se vrátíte do režimu prohlížení klávesou Escape, to tady bohužel nefunguje a je nutné použít zmíněnou zkratku.

Zajímavá je záložka Rubriky. Když na této záložce použijete tabulátor v domnění, že se dostanete na první odkaz, přeskočí NVDA obsah této záložky a skočí až na odkaz „Zpět na přehled dostupného tisku“. Na této záložce ani nesmíte zapnout prohlížecí režim. To pak NVDA neví, kde je. Kurzorové šipky sice pohybují stránkou, ale NVDA nic nečte.

Až když zapnete formulářový režim a jdete šipkou dolů, je čten obsah této záložky.

Na záložce „Články“ jsou jednotlivé články vypsány v tabulce. Název článku je odkazem, který vede ke stránce s článkem. Vedle je uvedena strana, na které se článek nachází, a v poslední buňce na řádku je uvedena rubrika, do které článek patří. Když se dostanete do tabulky se seznamem článků, je tady nejrychlejší buď skákání po odkazech, nebo po skoku na první odkaz můžete použít zkratky pro pohyb po buňkách, tedy Ctrl + Alt + šipky.

Není účelem tohoto dílu popsat Biblio nebo Camelot. Jen jsme si ukázali, jak na webu KTN můžeme využít možnosti, které skýtá NVDA.

oddělovač

To je dnes všechno. Příště se podíváme na práci s webovým rozhraním Google mailu.

Stanislav Plachý