NVDA.

Kapitola sedmá.

Pohyb na webových stránkách.

Základy pohybu na stránkách.

Základním pohybem na webových stránkách je pohyb kurzorovými šipkami dolů a nahoru. NVDA přitom hlásí, na jaké prvky se dostal a pokud máte výchozí nastavení, pak taky hlásí, co s různými prvky můžete dělat. Tento pohyb se hodí při prozkoumávání nově navštívených stránek. NVDA čte v tomto případě i věci, které může při jiných typech pohybu po stránkách přeskakovat. Dokonale tak poznáte, jak je stránka udělaná, a nic vám neunikne. Samozřejmě tu fungují i další zkratky pro pohyb v textu jako pohyb po slovech, skok na začátek či konec řádku nebo skok na začátek či konec dokumentu.

Dalším pohybem, na který jsou zvyklí zejména dlouholetí uživatelé, je skákání tabulátorem po odkazech. Také tento typ pohybu po stránkách se hodí při průzkumu nově navštívených webů. Bohužel na některých moderně stavěných stránkách tento pohyb selhává, protože na řadu prvků se není možné tabulátorem dostat. Takto vám můžou uniknout prvky, které můžete aktivovat klávesou Enter, i když to nejsou odkazy.

Často používaným typem pohybu je skákání po nadpisech mačkáním písmene H jako Helena. Tento typ pohybu se nehodí na nově navštívených stránkách, protože tak si nemůžete udělat představu o tom, jak je stránka udělaná a může vám utéct něco důležitého, co urychlí váš pohyb po stránce.

Na webech je dobré kombinovat více typů pohybu. Nově navštívené stránky je dobré prozkoumávat opravdu krok za krokem mačkáním šipky dolů. Až stránku poznáte, nebo si myslíte, že ji znáte, zkuste se po ní pohybovat tabulátorem.

Až poznáte, na jaké prvky lze tabulátorem dosáhnout, zkuste se na stránce pohybovat po nadpisech. To už pohyb po stránkách může výrazně urychlit. Ale stále to nemusí být to pravé. Stejně jako další odečítače obrazovky obsahuje taky NVDA řadu zkratek, které můžou pomoci pohyb na stránkách urychlit.

Seznam prvků

Jednou z metod, jak urychlit pohyb po webu, je seznam prvků. V tomto seznamu můžete s výhodou využít pohyb pomocí počátečních písmen. Ten pomůže tam, kde potřebujete přeskočit na vám známý prvek - například odkaz. Na řadě webů bývá třeba odkaz „Přeskočit na obsah“, jehož odentrováním přeskočíte někdy dost rozsáhlou hlavičku stránky a přejdete přímo k tématu článku. Někdy takový odkaz bývá na začátku stránky, to pak stačí stisknout Ctrl + Home a následně odentrovat. Bohužel tomu tak často nebývá. V takovém případě pomůže právě seznam prvků.

takto vypadá seznam prvků

Na vyvolání seznamu prvků použijte zkratku NVDA + F7. V seznamu se pohybujete šipkami nahoru a dolů, ale taky můžete využít počáteční písmena. Jakmile se dostanete na odkaz, který chcete aktivovat, jednoduše na něm stiskněte Enter. Můžete ale jen chtít přejít na odkaz, například abyste na něm mohli vyvolat kontextovou nabídku. V takovém případě tabulátorem přeskočte na tlačítko „Přejít na“ a stiskněte je.

Seznam odkazů ovšem není to jediné, co dialog Seznam prvků obsahuje. Je v něm obsažen seznam nadpisů, formulářových prvků, tlačítek a oblastí stránky. K výběru potřebných prvků slouží přepínač „Typ“, který se nachází v horní části stránky. Dostanete se na něj zkratkou Shift + Tab. Pak můžete šipkami volit, co chcete vidět. Jakmile máte nastaveno, stiskněte tabulátor a jste v seznamu. Taky v seznamu nadpisů, formulářových prvků, tlačítek a oblastí stránek můžete využít pohyb pomocí počátečních písmen.

Pokud je seznam moc obsáhlý, můžete jej omezit. K tomu slouží editační políčko „Filtrovat podle“. Ze seznamu se na ně dostanete tabulátorem. Jakmile do něj začnete psát, seznam se omezí jenom na prvky, které obsahují znaky, které jste napsali. V takovém seznamu už se pohybuje o mnoho lépe a hlavně rychleji.

oddělovač

To je dnes všechno. Příště si ukážeme další možnosti urychlení pohybu po stránkách.

Stanislav Plachý